یک روز آموزش فیزیک و آزمایشگاه در دبیرستان علامه طباطبایی تهران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

 

یک روزآزمایشگاه 

 

 

در دبیرستان علامه طباطبایی تهران

 

 

 

به روایت تصویر

 20181029 102754

 

 

 

20181022 101302

 

 

photo_2017-10-11_11-49-19 یک روز آموزش فیزیک و آزمایشگاه در دبیرستان علامه طباطبایی تهران

photo_2016-11-15_18-21-30 یک روز آموزش فیزیک و آزمایشگاه در دبیرستان علامه طباطبایی تهران

photo_2016-11-15_18-21-36 یک روز آموزش فیزیک و آزمایشگاه در دبیرستان علامه طباطبایی تهران

photo_2017-11-07_11-19-11 یک روز آموزش فیزیک و آزمایشگاه در دبیرستان علامه طباطبایی تهران

 

 

دبیرستان علامه طباطبایی

خواندن 1140 دفعه

موارد مرتبط

 • کارگاه فوق تخصصی فیزیک و آزمایشگاه کارگاه فوق تخصصی فیزیک و آزمایشگاه

  tesla

  روز پنج شنبه 6 دی ماه برای این کارگاه پیشنهاد شده است. مطالب این کارگاه دامنه بسیار وسیعی را در بر می گیرد. امیدواریم همکاران عالی مقام بتوانند با داشتن چنین مهارتهایی خاطرات خوش علمی را با یکدیگر بگذرانند.

 • آموزش فیزیک در کنفرانس آموزش فیزیک شیراز آموزش فیزیک در کنفرانس آموزش فیزیک شیراز

  photo ۲۰۱۸ ۰۸ ۳۱ ۱۸ ۵۳ ۳۰ copy

  امسال در کنفرانس آموزش فیزیک شیراز یک اعجاب از نظم در قالب بی نظمی های کشور برگزار شد. در ولبشوی انواع اقدامات احمقانه و جانکاه ترامپ و سودجویی هموطنان در بازارهای سکه و ارز ، کنفرانس آموزش فیزیک شیراز با نمره بسیار قابل قبولی از کمیت و کیفیت رخ نمایاند. این شوق را در چهره من و بسیاری از معلمان می توانستید ببینید. عکس بالا تصویری از کارگاه فیزیک تخصصی ساخت خازن های های ولتاژ است که با این که نتوانستیم بسازیم ولی چیزهای علمی فراوانی را در آن آموختیم. از همه استادان عالی مقامی که با حضور خود در این کارگاه به دانش من افزودند تشکر و قدردانی می کنم.

 • تدریس و آموزش فیزیک بیخود است تدریس و آموزش فیزیک بیخود است

  LostFile JPG 630160

  امروز داشتم به این موضوع فکر می کردم که با این که حقیر و بسیاری از شماها سالهاست فیزیک تدریس می کنیم ولی در عمل فیزیک تدریسش بیخود است. این علم هم زمان چندین دانش را در بر دارد و به عنوان یک ابرعلم نمی تواند در ذهن دانش آموزان و حتی خود ماها نقش بگیرد. دلیلش را می توان این مساله دانست که شما در هنگام تدریس فیزیک باید بر چندین علم روانشناسی ، ریاضیات ، خود مبحث فیزیک ، ادبیات ، فلسفه و منطق ، توانایی های مدیریت و رهبری کلاس ، توانایی های حرفه ای معلمی و شاید دهها ریز نقش تخصصی مانند مهارت خشم ، عصبانیت ، تمرکزسازی ذهنی و نظم در امور منزل تا مدرسه مسلط باشید تا بتوانید سنگ ساختمان تدریس خود را بنا بنهید. لزوما دانش آموزان شاید نخواهند چنین ساختمانی درست شود و بالا برود. فیزیک علاقه شماست و لزوما آینده آنها نیست.

  فیزیک ذاتا برای تدریس گنگ و بیخود است. علمی نیست که با نوشتن فرمول و ریاضیات داستانش معلوم شود.

  یک روز در یکی از کلاس ها برای نشان دادن مفهوم اندازه گیری ابتدا مقاومت و سپس خازن پلی استر را به عنوان مقاومت در دستگاه بستم و مانیتور دستگاه رو به دانش آموزان بود. همه دانش آموزان عدد مقاومت قطعه را 250 اهم می خواندند. برای خازن هم دور کلاس چرخیدم و بچه ها عدد 250 اهم را خواندند. کمی تعجب کردم. به روی مبارکم نیاوردم. رفتم گوشه کلاس و جایی که دانش آموزان نبینند دستگاه را چند بار امتحان کردم. فهمیدم خود مولتی متر ایراد دارد زیرا خازن مقاومتش رو به بینهایت و از مرتبه مگا اهم باید باشد. به دانش آموزان چیزی نگفتم ولی در ذهنم به این مساله رسیدم که داشتن تسلط بر منطق حل یک مساله و مهارت آزمایش تازه به شما خواهد گفت که چیزی که در اندازه گیری می بینید فیزیک نیست و یک خطای ابزاری است. آیا این مساله در نوشتن فرمول ها و کتاب ها قابل تشخیص است؟؟؟؟؟

  همواره در فلسفه علم این سوال مطرح است که از کجا معلوم که ابزار ما چیزی که می سنجد درست و صحیح باشد و واقعیت را نشان دهد؟ امروز من به این نتیجه رسیدم که واقعیت وجود خارجی ندارد. تکرار یک رفتار واقعیت آن را می آفریند. اگر هر روز خورشید از شرق می کند زیرا تکراری است خلافش را ندیده اند. اگر سنگ سقوط می کند چون یک عادت تکراری است . اگر آهن ربا میخ را جذب می کند یک عادت تکراری است. مستقل از این که سرمنشاء آن چیست یک تکرار است. ما زمانی که این تکرارها را در نورون های مغزمان مسیرسازی می کنیم به عنوان یک دستور قطعی و منطقی جلوه می کند. آنقدر این عادات تکراری در مغز ما مسیرهای تکراری را می روند که مغز نمی تواند بپذیرد ممکن است مسیرهای دیگری هم باشد. این عادات تکراری در همه چیز هست. آنقدر به این عادات تکراری خو می گیریم که نمی توانیم خلافش را باور کنیم. مگر می شود قاشق به بدن انسان بچسبد؟ مگر می تواند سنگ در هوا بماند؟ مگر می تواند مولتی متر خراب باشد؟ مگر می تواند نگاه من به علم فیزیک اشتباه باشد؟

  شاید از این منظر بتوان گفت که مفهوم خداوند هم وجود خارجی ندارد و یک مفهوم ذهنی با تکرار عادت بالاست. تکرار عادت هایی برای داشتن یک ابرموجود در جهان که همیشه برای خواسته های تو کار می کند. خداوند همان خدمتکاریست که برایت غذا می آورد و برایت فضای زندگی را مهیا می کند. بشر خواهش های خودش را در قالب خداوند شکل داده است تا یک خدای در خدمت خودش داشته باشد. این خداوند خدمتکار کارش مواظبت از بشر است.

 • کارگاه تخصصی ساختن حین آموزش بانک خازن کارگاه تخصصی ساختن حین آموزش بانک خازن

  kargahe high voltage capacitors

  شرکت کنندگان با دریافت اجناسی پایه و انتخاب روش ساخت خازن های توانمندی می سازند. حین آموزش مربی خازن ها ساخته می شوند. بعد تست می شوند و باید بتوانند ولتاژهای کاری را تحمل کنند. برترین خازن ها برای بانک خازن معرفی و به کار می روند. خازن های برتر جایزه می گیرند. این کارگاه کاملا کنترل شده است و خارج از دستور آزمایش خطر مرگ و برق گرفتگی دارد ولی بسیار شگفت انگیز و جذاب است. آنهایی که با آزمایش های محمدی وند آشنا هستند این کارگاه را حتما شرکت بنمایند. انواع پدیده های فروشکست ، انفجار خازن ها ، تابش و تشعشع ، نشت خازن ، ظرفیت سنجی و رفتار خازن در دماهای بالا یا پایین و مانند آن از ویژگیهای این کارگاه است. شرکت کنندگان نباید دیابت و بیماری قلبی و عصبی برای تحمل انفجار و سروصدای خازن ها داشته باشند. 

   

 • آموزش فیزیک آنتن و میدان و مدارنیرو دار با آزمایش های ساده فی بیستی آموزش فیزیک آنتن و میدان و مدارنیرو دار با آزمایش های ساده فی بیستی

  آنتن های ساده را می توان با کمک یک آمپلی فایر با امپدانس بالا تقویت کرد. روی دست ما چیزی بین 0.2-0.3 ولت اختلاف ولتاژ نسبت به محیط اطراف وجود دارد.

  آنتن1

   در این آزمایش انحراف باریکه الکترونها را در مجاورت میدان یک آهن ربا خواهید دید.

  آنتن1

   این آزمایش با بحث میدان ها نشان می دهد که میدان ها نیرو دارند و باعث چرخش اجسام می توانند بشوند.

  آنتن1

 • امواج واداشته در سطح آب برای آموزش فیزیک امواج واداشته در سطح آب برای آموزش فیزیک

  سال ها به دنبال فرصتی بودم که بتوانم امواج سطحی در آب را تولید و بررسی کنم. در سال 1395-94 فرصتی دست داد تا در دبیرستان علامه حلی 3 تهران قطعاتی تهیه کردم و ست آپ این آزمایش را طراحی کردم. هر زمان جواب میگرفتم فوری میرفتم کادر مدرسه را می اوردم تا ببینند و لذت ببرند. لااقل این کار را خوب بلد بودم. سرانجام بعد از هزاران بار ازمایش و طراحی مدار مناسب توانستم مدیریت امواج سطحی اب را بدست آورم و با ابزارهایی ساده متناسب با فرکانس های قطع و رزونانس ، شاهد رخ دادن یکی از شگفت انگیز ترین پدیده های فیزیک باشم. از آنجا که همیشه امکانات ما برای این کارها بسیار محدود است فقط فرصت کردم فیلمبرداری کنم و هم اکنون برای اولین بار این مجموعه فیلم های تخصصی آموزش فیزیک را انتشار می دهم. مدارهای رزونانسی در این ازمایش ها از طریق بردهای الکترونیکی رو برد بوردها سیگنال می گرفتند.هم اکنون نمی توانم بگویم چه کاربردی دارد ولی می دانم که از امواج فراصوت در لباسشویی های بدون پودر ، جواهرات تمیزکن ها و بسیاری ابزارهای دیگر استفاده می شود. 

  1امواج واداشته در سطح آب

   

   

     ارتعاش سطح آب با امواج چند هرتزی بالای 20 هرتز

   

   

  2امواج واداشته در سطح آب

   

   

   ظهور دوایر متحد المرکز بر روی سطح آب همگی از دیوارهای ظرف نشات گرفته و پس از برهم نهی در مرکز پلیت  دوباره به دیواره ها بر می گردند

   

   

  3امواج واداشته در سطح آب

   

   

   لزوما در هر فرکانسی نوسان آب رخ نمی دهد

   

   

  4امواج واداشته در سطح آب

   

   

   فرکانس های خاصی می توانند در مرکز ظرف رفتارهای کاملا برهم نهی را نشان دهند. این محدوده به صورت کاملا مرتعش فعال است

   

   

  5امواج واداشته در سطح آب

   

   

   تریس های موجک های بسیار پرقدرت را می توان در سطح آب به صورت باریکه های فعال دید

   

   

  6امواج واداشته در سطح آب

   

   

   در برخی از فرکانس ها ارتعاش به دلیل صفر بودن برهم نهی ها وجود ندارد و سطح کاملا صاف و صیقلی است

   

   

  7امواج واداشته در سطح آب

   

   

   رخ دادن فرکانس های سطحی در آب را می توان در این فیلم دید

   

   

  8امواج واداشته در سطح آب

   

   

  دامنه ها بسیار نوک تیز دیده می شوند چرا؟

 • آموزش فیزیک زمین با زلزله کرمانشاه آموزش فیزیک زمین با زلزله کرمانشاه

  پس از زلزله ایران و عراق، زلزله شناسان برای پر کردن نقشه گسل منطقه تلاش می کنند

  امیر سالاری، دانشگاه نورث وسترن 

  با بزرگی 7.3، زلزله 12 نوامبر 2017 که منطقه مرزی را بین ایران و عراق تکان داد، یکی از بزرگترین مناطق ثبت شده در این منطقه است. زلزله شناسان می دانند که این ناشی از فشار ایجاد شده بین صفحات متحرک عرب و اوراسیایی پوسته زمین است. اما محققان هنوز در مورد فعالیت های لرزه ای منطقه می گویند.

  من در اصل از ایران هستم، من یک زلزله شناس هستم که زمین لرزه، سونامی و رانش زمین را مطالعه می کند. من در مورد فعالیت های لرزه ای بالقوه و خطرات ناشی از این موضوع در این زمینه زیاد فکر کرده ام. همکاران علوم زمین من برای سالها به بررسی این گسل ها پرداخته اند تا سیستم های گسل در منطقه را بهتر درک کنند. با این حال، زمین گاهی اوقات ما را شگفت زده می کند، و این بار پارگی در یک گسل اصلی که قبلا شناخته شده بود رخ نداد. فقدان دانش ما در مورد خطای خاصی که باعث این زلزله می شود، عمدتا به این علت است که زلزله شناسان فقط در مورد گسل هایی که زلزله را ایجاد کرده اند می دانند. فقط پس از زلزله های جدید می توان نقشه های خطای مان را به روز کرد تا کامل تر شود. از زمین لرزه های گذشته یاد می گیریم که به ما در درک بهتر خطرات ناشی از لرزه های آینده کمک می کند.

  صفحات تکتونیکی در حال حرکت سطح بیرونی سفت و محکم زمین به شکافهای شناخته شده به عنوان صفحات تکتونیکی تقسیم شده است. این صفحات در حدود چند سانتی متر در سال حرکت می کنند . به صورت تصادفی، همان میزان که ناخن های شما رشد می کنند. شبه جزیره عربستان و ایران در صفحات مجاور مجاور در این منطقه قرار دارند. برخورد کرانه های عمدتا در شمال قاره ای ، بین صفحات عربی و اوراسیا (که شامل ایران می شود) کوه های زاگرس را ایجاد کرده است به طوری که صفحات در حرکت آهسته با هم متحد می شوند. انرژی زلزله در قالب زلزله های خطی در امتداد یا نزدیک این مرزها منتشر می شود. بسیاری از محققان مطالعه می کنند که چه بخش هایی از انرژی برخورد ، این منطقه از کوه ها را در مقابل زلزله ایجاد می کند. زلزله شناسان می دانند که کوه های زاگرس دارای بسیاری از خطوط گسل فعال هستند و زلزله های تکتونیکی این گسل ها باعث ایجاد تعداد زیادی زلزله در ایران و عراق می شوند. در حقیقت، حدود 25000 زلزله در کوه های زاگرس تنها در 11 سال گذشته ثبت شده است.

  اگر چه این زلزله ها معمولا کوچک هستند، اما داده ها نشان می دهد که هر رویداد متوسط ​​و یا بزرگ نیز رخ می دهد؛ این امر می تواند منجر به تخریب قابل توجهی شود.گسل اصلی مسئول زمین لرزه نوامبر تاکنون شناسایی نشده است. همانطور که توسط مرکز زلزله شناسي ايران مشخص شده است، زلزله در منطقه اي بين دو گسل عمده شناخته شده رخ داد: گسل بالا زاگرس و خطاي جبهه ی کوه. یک چیز خوب که از یک زلزله بزرگ به وجود می آید، اطلاعات بیشتری در مورد ساختار صفحات زمینی و به همین ترتیب پتانسیل لرزه ای در منطقه در بر خواهد داشت. محققان و برنامه ریزان می توانند از این اطلاعات برای آماده سازی رویدادهای آینده استفاده کنند. همانطور که می شنویم، ما نمی توانیم زمین لرزه را پیش بینی کنیم، اما می توانیم پیش بینی کنیم.چه چیزی در مورد این زمین لرزه متفاوت بود زلزله های بزرگ در ایران به طور معمول تعداد زیادی تلفات را ایجاد می کند. زمین لرزه های 1990 رودبار (قدر 7.4) و 2003 بم (6.6) باعث تلفات بالغ بر 55000 نفر و از دست دادن 9 میلیارد دلار آمریکا شد. به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، زلزله 12 نوامبر، از این نشریه، بیش از 500 نفر را کشته و هزاران زخمی برجای گذاشت، بیشتر در مرز ایران این تلفات رخ داده است. با ثبت 7.3 جرم، زمین لرزه در مقایسه با سال 1990 و 2003 برابر بود، اما تعداد تلفات نسبتا کم بود. این به خاطر چندین عامل مهم بود. قبل از مقیاس بسیار بزرگتر 4.4 پیشرو بود - یک زلزله نسبتا کوچکتر که پیش از بزرگترین زلزله در یک مجموعه است.

  پیشگویی موجب شد بسیاری از مردم خانه خود را ترک کنند و در نتیجه از تخریب بعدی فرار کنند. به عنوان یک متخصص زلزله شناس به شما بگویم، زمین لرزه ها مردم را نمی کشند؛ ساختمان ها انجام می دهند. ثانيا، در پوشش زميني سخت تر و سخت تر اتفاق مي افتد - عمدتا به جاي لایه هاي ضخيم خاک خالص، نسبت به دو حادثه ديگر، سنگ ها را سنگ مي کند. این شرایط زمین شناسی به این معنی است که امواج لرزه ای از زمین لرزه کمتر تقویت می شوند و بنابراین تکان دادن کمتر روی سطح مشاهده می شود. همچنین، پس از زلزله های اخیر مخرب در ایران، دولت ایران قوانین ساختمانی جدیدی را برای ساختمان های ایمن تر زمین لرزه تصویب کرد و خواستار چاره ای مانند قاب های بتنی و فولادی و مطالعه دقیق خاک پایه قبل از ساخت و ساز شد. با توجه به پیش بینی های هشدار دهنده، جمعیت کمتری در شهرهای آسیب دیده (در مقایسه با دو زلزله مخرب قبلی) است. به دلیل میزان ناشناخته اجرای قوانین ساختمان، تخمین زدن میزان تلفات در غیاب این موارد دشوار است .

  برای تصویر کاملتری از این زلزله، ما هنوز به اطلاعات بیشتری نیاز داریم که هنوز هم از مطالعات میدانی و مطالعه امواج لرزه ای ثبت شده توسط سنجش سنج در سراسر جهان جمع آوری شده و مستند شده است. زلزله شناسان به دنبال شواهد بیشتری در مورد انتشار پارگی زمین لرزه برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های داخلی گسل و همچنین خواص همگرایی بین صفحات عربی و اوراسیا هستند. آنها همچنین از امواج لرزه ای ثبت شده از این زلزله استفاده می کنند تا ساختار پوسته زمین را در منطقه تصویر کنند - درست مثل یک سونوگرافی که تصویری از اندام های داخلی شما را فراهم می کند.

   پس از رویداد لرزه ای مانند این، فرصتی عالی برای ارزیابی درک ما از زمین لرزه ها و خطرات آنها در ایران و عراق و همچنین در سایر نقاط جهان است.

  mja01vbw یک روز آموزش فیزیک و آزمایشگاه در دبیرستان علامه طباطبایی تهران

     اصل مقاله

  اصل مقاله 

 • چرا با آموزش فیزیک علم می آموزیم چرا با آموزش فیزیک علم می آموزیم

  ما دنیا را بر اساس ظرف اندیشه مان می بینیم. اگر تاکنون چیزی را ندیده و نشنیده باشیم حتی اگر ببینیم نخواهیم شناخت. مثلا به مردم خیابان نگاه کنید. آیا می توانید تشخیص دهید که کدام یک از آنها دکتر یا بقال است. کدام چک در جیبش دارد؟ کدام یک جوراب پایش سوراخ است؟ و....

  اما کافی است که یکی از آنها را بشناسید و با او دوست شوید و هر چیزی را که خواستید از طریق مشاهده از او بپرسید. این کار را علم ساینس می نامیم. علم ساینس از زمانی شروع می شود که شما مراحل مختلف کشف یا ساختن یک حقیقت را در جهان بیرون پیگیری می کنید. 

  هیچ گاه الکترون یا سیاره ی مشتری به شما نمی گوید آهای من اینجا هستم! شما باید براساس برخی قوانین ذهنی و اصول علمی پیشین به سراغ به سراغ آنها بروید. هنوز کسی علم را در ایران نشناخته تا شان علم و دانشمند را در اجتماع ببینیم. مهم نیست که قشنگ نیستیم ، قشنگ اینه که مهم نیستیم.

   برای آنکه قشنگ ببینیم و مهم شویم باید بدانیم علم چیست و چرا می آموزیم؟ مردم جهان  علم را برای  در کنترل گرفتن دنیای مادی و تسلط یافتن بر دنیای مادی می آموزند.

  جامعه ی ایران هنوز نمی داند که علم چیست و چرا باید علم بیاموزیم! این را جایگاه معلم در جامعه نشان می دهد. این را جایگاه تولید نشان می دهد. این را فرهنگ ما نشان می دهد.این را جایگاه جوانان در کشور به ما نشان می دهد. ما هنوز از رنسانس علم رد نشده ایم. نردبان علم و ترقی ، پله پله است.

   

   

 • کارگاه کنفرانس آموزش فیزیک مشهد کارگاه کنفرانس آموزش فیزیک مشهد

  DSC00891 یک روز آموزش فیزیک و آزمایشگاه در دبیرستان علامه طباطبایی تهران                                                                                                                                                                                                                                                                                       کارگاه نمایش رفتار شاره های خاکی الکتروستاتیکی - دهمین کنفرانس آموزش فیزیک ایران- سالن عمومی 

   

                                                                                                                                                                                                           سوال : چرا باید در این کارگاه شرکت کنم؟

  (چکیده‌ای از موضوع اصلی کارگاه ):  انتقال جریان برق بدون سیم از منبع تا مصرف کننده به همراه گفتگوی سقراطی در این کارگاه بررسی می شود  . در این کارگاه در یک بخش تلاش می شود تا پدیده ی انتقال برق بدون سیم نشان داده شود. در بخش دیگر سعی می شود تا به روش سقراطی مبانی پرسشگری و سخنرانی سقراطی در مورد همین آزمایش اجرا شود. در این کارگاه  اهداف زیر دنبال می شود :

  آموزش نحوه ی انتقال جریان برق بدون سیم و از طریق میدان

  یادگیری مفهوم رزونانس مغناطیسی در مدارهای الکترومغناطیسی

  به کارگیری صحیح روش گفتگوی سقراطی در نقد و بررسی آزمایش

  پس از شرکت در این کارگاه از طریق اجرای روش ساخت ، معلمان خودشان نمونه دستگاه ساخته شده توسط خودشان را در شرایط مختلفی مثل آب ، فلزات و غیره تست کرده و مفاهیم بنیادی فیزیک را با آن محک میزنند و با کمک روش سقراطی مهارت های گفتگوی تفکرانگیز را تجربه می کنند.

  کارگاه به صورت ساختن و سیم پیچی و لحیم کاری است. هر فردی در یک بسته مقداری وسایل تحویل گرفته و طبق الگوی آموزش داده شده مدار را می سازد و جواب می گیرد.این کارگاه با 8 سرفصل فیزیک مرتبط است. در هنگام و پس از ساختن روش سقراطی برای نقد و بررسی آن به کار گرفته می شود. قوانین نور - انرژی تابشی - الکترومغناطیس - الکترونیک - الکتریسیته - حرکت نوسانی - مغناطیس- و مواد مغناطیسی جزو سرفصل های این کارگاه هستند. این کارگاه کاملا جدید و نو بوده و مفاهیم آموزشی آن برای اولین بار ارایه و تقدیم می شود.در این کارگاه با ابزار و وسایل زیر کار خواهید کرد:قرقره های سیمی- هسته فریت- ترانزیستور- باتری –-  سیم رابط- دیود نوری- آهن ربا -– هویه- سیم لحیم سیم مسی نازک - کبریت - مقاومت

  مدرسین دوره مرتضی محمدی وند خوشخو ( کارشناس ارشد آموزش فیزیک ) با 22 سال تجربه در زمینه ی آموزش فیزیک و آزمایشگاه و همکار وی در بخش گفتگوی سقراطی حمید ظروفچیان دانشجوی دکتری فلسفه ی تربیت با 25 سال سابقه تدریس فلسفه و علم در دانشگاه های هنر و مدارس تهران هستند. هر دو در کار خود خبره و صاحب سبک منحصربفرد می باشند.

  شرکت در این کارگاه بسیار زیبا و بانشاط را به همه ی معلمان شرکت کننده در کنفرانس پیشنهاد می کنیم. برای ثبت نام و دیدن سایرکارگاه های کنفرانس به اینجا مراجعه بفرمایید.

 • نمونه سوالات تستی ازمایشگاه فیزیک نمونه سوالات تستی ازمایشگاه فیزیک

   

  phy20.com192 یک روز آموزش فیزیک و آزمایشگاه در دبیرستان علامه طباطبایی تهران

   

  نمونه سوالات تستی آزمایشگاهی فیزیک  دوره ی تابستانی فرزانگان خرم آباد - به سبک تیمز

  1. پیش بینی کنید در 10 سی سی آب 31 درجه ی سانتیگراد حداکثر چند گرم نمک معمولی حل می شود؟

  الف- 1 گرم     ب- حدود  1.5 گرم      ج-  بالای 3 گرم   د- به اندازه ی خود آب 10 گرم

  1. سوختن کدام ماده ی زیر در هوای معمولی سخت تر است؟

  الف- قند       ب- کاغذ        ج- چوب        د- پلاستیک

  1. نور لیزر کمتر از 5 میلی وات از کدام محلول زیر عبور نمی کند؟

  الف- 10 گرم نمک در 100 میلی لیتر آب      ب- 10 گرم خاک باغچه ی محلول در 100 گرم آب     ج- آب     د- آب نمک4 درصد

  1. گرم کردن یک فنر فولادی آویزان به وزنه و سپس سرد کردن آن چه پدیده ای را نشان می دهد؟

  الف- ابتدا انبساط و باز شدن فنر و سپس جمع شدن آن      ب- فقط انبساط فنر    ج- فقط فنر جمع می شود   د- فنر یک سانتی متر باز و یک سانتی متر بسته می شود.

  1. با زیاد کردن جداره ی اطراف یک لیوان بشر مانند ، کدام گزینه احتمالا رخ می دهد:

  الف- آب 80 در جه ی سلسیوس بیشتر در آن گرم می ماند  ب- تفاوتی در نشت گرمای ظرف با ظرف معمولی ندارد.   ج- دمای بیرون ظرف را 80 درجه سلسیوس بالا می برد    د- سرعت تبخیر خیلی زیاد می شود.

  1. اگر چوبی عمود بر زمین مقابل نور خورشید قرار دهیم کدام گزینه رخ می دهد؟

  الف- دقیقا سرعت 450 متر بر ثانیه ی حرکت دورانی زمین به دور خودش به دست می آید.

  ب- تقریبا سرعت 450 متر بر ثانیه ی حرکت دورانی زمین به دور خودش به دست می آید.

  ج- احتمالا سرعت 450 متر بر ثانیه ی حرکت دورانی زمین به دور خودش به دست می آید.

  د- تقریبا عددی نزدیک یک متر بر ساعت برای حرکت دورانی ظاهری خورشید بدست می آید.

  1. یک دنیز مقدار انرژی افتادن 51 گرم آب از ارتفاع یک متری است که بتواند وزنه ی 500 گرمی را 41 سانتیمتر روی خط افقی جلو ببرد. این مقدار انرژی معادل چند ژول است؟
  2. الف- 10 ژول     ب- 100 ژول        ج- 0.204918 ژول       د- یک ژول
  3. اگر یک مقدار الکل را درون بطری افقی سوراخ دار آب معدنی اسپری کنیم و به سوراخ درب آن شعله ای نزدیک کنیم کدام پدیده رخ می دهد؟

  الف- قطعا بطری منفجر می شود     ب- حتما درب بطری به بیرون می جهد     ج- حتما بطری آتش می گیرد و می سوزد.    د- ممکن است بخار الکل باعث حرکت روبه جلوی موشک شود.

  1. ده گرم خاک باغچه را درون یک بشر ریخته و 100 میلی لیتر آب درون آن می ریزیم. سپس ده میلی لیتر از این محلول را درون بشر دیگری ریخته و روی آن آب ریخته تا به حجم 100 میلی لیتر برسد. اگر این کار را یک بار دیگر انجام دهیم ، تقریبا به کدام محلول می رسیم؟

  الف- محلولی با غلظت یک در میلیون از خاک باغچه     ب- محلولی با غلظت یک در هزار خاک باغچه       ج- محلولی با غلظت یک در صد خاک باغچه      د- محلولی با غلظت یک دهم از خاک باغچه

  1. سوختن کدام ماده انفجاری است ؟

  الف- آب + پرکلرات پتاسیم       ب- نمک + خاکستر        ج- چوب+ نمک          د- شکر+خاکستر + کلرات پتاسیم

  1. یک سر میله ای فلزی روی شعله  500 درجه سلسیوس دما دارد. دمای یک سانتیمتر دورتر از این منطقه احتمالا کدام گزینه است؟

  الف- 510 درجه ی سلسیوس    ب- قطعا 490  درجه ی سلسیوس     ج- کمتر از 500 درجه ی سلسیوس    د- 10 درجه ی سلسیوس

  1. 12 یال یک مکعب از چوب سبکی درست شده است و از وسط هر یال نخی عبور کرده و مجموعه را تحت کشش داخلی قرار داده است. محل اتصالات  چوب ها با چسب نرم حرارتی محکم شده است. یک وزنه در وسط این مکعب قرار می دهیم. اگر یک یال بالایی را کمی هل بدهیم :

  الف- حتما می شکند     ب- حتما سر می خورد      ج- حتما کج می شود و دوباره بر می گردد   د- حرکت نمی کند.

  1. از رها شدن یک آونگ ساده به طول یک متر که در حالت افقی قرار داشته است و در مسیر دایره ای به سوی یک چوب در زیر نقطه ی آویزش می رود ، کدام حادثه رخ می دهد  :

  الف- حتما در برخورد چوب افقی 100 گرمی می افتد.    ب- حتما در برخورد چوب عمودی 100 گرمی می افتد.   ج- حتما در برخورد  ممکن است یک چوب عمودی 100 گرمی سر بخورد .  د- ممکن است چوب 100 گرمی عمودی بیافتد  یا سر بخورد.

   

نظرات (0)

پیامی جهت نمایش وجود ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب شما
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
Top