قوانین فیزیک در قالب شعر

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 من حدود 20 سال است که در کلاس های مناسب و محافل تخصصی فیزیک مثل کنفرانس های آموزشی قوانین فیزیک را در قالب شعر می خوانم.

 

قانون اول نیوتن :

قانون اول اینه - لختی جسم همینه

اگه نیرو نباشه - سرعت ثابت می باشه

قانون دوم نیوتن :

 نیرو بیاد به جسمی - شتاب می ده به جرمش

نیرو ها رو جدا کن - سریع می یاد جوابش

قانون سوم نیوتن :

هر عمل عکس العمل - داره برای خودش

 مقدار اون مساوی - ولی خلاف خودش

50037_FdC0T9dm قوانین فیزیک در قالب شعر

این مجموعه از شعرهایم را به چاپ نرساندم ولی تعدادی از آنها را در این جا آورده ام تا بخوانید و برای  کلاس های فیزیک استفاده کنید. البته موضوع به همین راحتی هم نبوده است و بارها و بارها از سوی همکاران بسیار جدی در تدریس فیزیک مورد عتاب و  تمسخر و تهدید قرار گرفته ام که این کار تو یعنی به شعر خواندن قوانین فیزیک ذهن دانش آموزان و دانشجویان را خراب می کند و آنها دیگر نمی توانند فیزیک تحلیلی بیاموزند. من در برابر این هجمه ها که هوش و یادگیری هیجانی را قبول نداشتند و سالیان سال بر سرم باریده بودند و البته تعدادشان در محیط کارم کم هم نبودند  به سکوت متوسل شدم. نه اینکه بلد نبودم جواب دهم. منتظر طی شدن زمان بودم تا به تدریج این چرخه ی آموزشی تکمیل شود. چندی پیش در آزمایشگاه بودم و یکی از دانش آموزانی که سال های قبل شاگردم بود و الان با رتبه ی 45 دانشگاه تهران مهندسی نرم افزار می خواند به دیدنم آمد. او می گفت که 65٪ تست های کنکور را با کمک مطالعه ی شعر های من زده بود!

تفاوت تدریس من با معلم های کنکوری در این است که آنها سفره چین هستند و در مزاج دانش آموزان از هر چیزی که فکر می کنند قوی و مناسب کنکور است قرار می دهند چه خوشش بیاید یا نیاید. بیشتر دانش آموزان بعد از قبولی در دانشگاه تا دو سه ترم نخست انگیزه درس خواندن ندارند و حتی مشروط می شوند چون فنر انگیزه های آنها را دیگران شارژ می کردند و خودشان انگیزه ی شخصی نداشتند ! ولی در روش من فقط انگیزه ها فعال هستند و کاری به تنوع سفره ندارم. چه بسیار دانشجویان ضعیفی را دیده ام که فقط به دلیل انگیزه و همت و تلاش کاری را که دانشجویان قوی نمی توانند ارایه دهند ارایه داده است و درآمدی بسیار فراتر از آنها داشته است. سفره ها همه جا هستند و فرد با انگیزه از هر چیزی که دلش بخواهد می تواند نیاز و تنوع خودش را تامین کند.

از نگاه من یک معلم خوب باید انگیزه سازی کند نه سفره چینی! امروزه به دلیل وجود اطلاعات اینترنت و ارتباطات فراوان ، اگر انگیزه های قوی بسازیم ، از یک سفره ی متوسط همان لذتی بدست می آید که سفره ی قوی در بر دارد.

تاریخ علم و اجتماع نشان داده است که جیب های خالی توسط انگیزه های قوی پر پول شده اند .

هم اکنون بسیاری از کشورها به تربیت معلم های موثر همت گمارده اند.

نظرات (0)

پیامی جهت نمایش وجود ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب شما
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
Top