کاروان علم چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
از کاروان علم چه خبر؟
کاروان علم چرا در اتحادیه متوقف شد؟

کاروان علم نام فعالیتی بود که از سال 1384 به پیشنهاد استاد معتمدی و اینجانب (مرتضی محمدی وند خوشخو ) و آقای لقایی و آقای یزدی  و همکاری عباس رنجبرزاده در جهت توسعه ی فعالیت های علم در میان مردم راه اندازی شد. نطفه ی کار را از مجتمع حکیم ابوالقاسم فردوسی شهریار زدیم و به تدریج در اسلام شهر ، مدرسه هاجر تهران منطقه 7 ، منطقه 4 ، رامهرمز ، اصفهان  ، اراک ، رودبار و منجیل ، رشت و بسیاری جاهای دیگر ادامه یافت. این حرکت زیبا مجموعه ای از سخنرانی علمی - آموزشی و آزمایش های جذاب علوم بود. نمی دانم چه شد که نسل جدید اتحادیه معلمان فیزیک ایران از رویکرد های کاروان علم به رویکرد دعوت از ناشران کمک آموزشی برای حمایت از اتحادیه افتادند و کنفرانس فیزیک لرستان چندین بسته ی کتاب های کمک آموزشی و کنکور در دست معلمان سنگینی می کرد! این امر در حالی بود که آقای قربانی از بنیانگذاران کنفرانس فیزیک و آزمایشگاه و بسیاری از معلمان فیزیک ، شگفت زده اهداف و عملکرد جاری کنفرانس را نقد می کردند و از این حرکت اتحادیه در قالب خرد جمعی انجمن ها تعجب کرده بودند. آخر فعالیت های آزمایشگاهی ده سال قبل کجا و این گربه رقصانی های ناشران کمک آموزشی کجا؟ به عنوان نمونه ، گزارش زیر که از آن دوران در سایت جزیره ی دانش به یادگار مانده است را آوردم تا یادبودی باشد از راهی که رفته شده و راهی که منحرف شده ایم . ده سال است که کاروان علمی از این بیابان عبور نکرده است ولی آوای ساربانش را من هنوز به یاد دارم!!!

enameshgah006_003 کاروان علم  چیست؟

کاروان علم روز پنج‌شنبه دهم آذرماه 1384 به دعوت آموزش و پرورش تنکابن، راهی این شهرستان شد. همراهان کاروان عبارت بودند از آقایان شاهرخ لقایی، عباس رنجبرزاده، مرتضی محمدی‌وند خوشخو، اسماعیل حیدری فرد، ولی مدبر و اسفندیار معتمدی. محل برگزاری همایش، مجتمع رفاهی رشد بود.

tonkabon004 کاروان علم  چیست؟ برنامه از ساعت هشت و نیم صبح آغاز شد و تا 4 پس از ظهر ادامه یافت. پس از عرض خیر مقدم از سوی آقای یوسفی، مدیر آموزش و پرورش شهرستان، آقای معتمدی پیرامون آموزش فیزیک و سال جهانی فیزیک و مسوولیت معلمان و مسوولان در برابر دانش‌آموزان و جامعه سخن گفتند.

کاروان علم در تنکابن - سنه 1384 هجری شمس !
کاروان علم در تنکابن - سنه 1384 هجری شمسی  !

در ادامه آقای امیر قربانی گزارشی از دهمین کنفرانس آموزش فیزیک در رشت، سخن گفتند و سپس آقای محمدپور جریان خون را در ماهی زنده نشان دادند. در این آزمایش با کمک میکروسکوپ، دوربین فیلم‌برداری و تلویزیون، دانش‌آموزان حاضر در سالن، جریان خون ماهی را مشاهده کردند.

tonkabon003 کاروان علم  چیست؟ اسماعیل حیدری فرد ، مدرس دانشگاه و دبیر فیزیک دبیرستان‌های تهران، آزمایش‌هایی را با ابزارهای ساده پیرامون الکتریسیته‌ی ساکن انجام دادند. سپس، ایشان جعبه‌ی ابزار خود را در اختیار دانش آموزان قرار داد تا برای انجام کار گروهی تشویق شوند.

اسماعیل حیدری فرد و دانیال
نسل قدیم به آزمایشگاه فیزیک اعتقاد و باور داشت !

مرتضی محمدی وند آزمایش‌های جریان ولتاژ بالا را انجام داد. کارهای ایشان بسیار مورد توجه قرار گرفت، زیرا قانون‌های فیزیک را به صورت شعرهای جالبی می‌خواند و مدبر با موسیقی او را همراهی می‌کرد.

کاروان علم و محمدی وند
چرا کاروان علم دیگر فعال نیست؟

در پایان مراسم، کاروان علم به صورت گفتاری و نوشتاری با تشویق حاضران و اطمینان از کامیابی در این سفر، برای سفری دیگر آماده شد.

 

نظرات (0)

پیامی جهت نمایش وجود ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب شما
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
Top