رزومه علمی و آموزش فیزیک نجوم استاد غلامحسین رستگار نسب

 

 زندگینامه و فعالیت های  نجومی غلامحسین رستگار نسب

غلامحسین رستگارنسب به مدت 30 سال از دبیران، مديران و کارشناسان آموزش و پرورش ناحیه یک شهر ری بوده است. وی در سال 1361 وارد تربیت معلم شد در سال 1363 به عنوان دبیر، وارد مدارس شهر ری شد. علاقه مندی وی به نجوم از سال 1354 آغاز شد و نخستین دوره آموزشی نجوم را به صورت مدون در تابستان 1363 در دانشگاه آزاد مشهد، هنگامی که دانشجو بود گذراند. در این دوره، کلاس نظری را جناب آقای دکتر جمشید قنبری و کارگاه رصد و رصدخانه را جناب آقای دکتر محمدتقی عدالتی (ره) بر عهده داشتند. وی همواره به دنبال راهی بود تا بتواند این علم را در بین دانش آموزان گسترش دهد و باعث شود تا دانش آموزان در هنگام فراغت بتوانند از آزمایشگاه بالای سر خود بهره برده و به انجام انواع پروژه بپردازند. رستگار نسب در سال 1367 به عنوان مسوول تکنولوژی آموزشی وارد اداره آموزش و پرورش شد و در سال 1372 که نخستین دستورالعمل تاسیس آزمایشگاه های مرکزی از طرف وزارت آموزش و پرورش ارسال شد، مسولیت آزمایشگاه مرکزی شهید دکتر باهنر شهر ری را پذیرفت و از همان سال گروه های نجوم در مدارس را تشکیل داد.

 

8

 

علاقه مندی وی به این دانش و توسعه آن در بين دانش آموزان باعث شد که یک فعالیت بیست و چند ساله نجوم در مدارس شهر ری به وجود آید. نتیجه این فعالیتها، تبدیل شدن شهر ری به عنوان قطب نجوم اداره كل آموزش و پرورش شهرستانهاي استان تهران و همچنین ایجاد قطب نجوم در وزارت آموزش و پرورش بود.  قطب نجوم کشوری از طرف وزارت آموزش و پرورش به اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران و از طرف این اداره کل به آموزش و پرورش ناحیه یک شهر ری و در نهایت به رستگارنسب واگذار شد. تشکیل گروه های منظم رصدی از دانش آموزان برای رویت هلال ماه های جوان قمری و اعلام نتایج رصد به مسوولین مرتبط توسط رستگار نسب و انجام پروژه های مختلف نجومی باعث شد تا در سال 1375 یک دستگاه تلسکوپ شکستی  آمژون ژاپنی با قطر عدسی 102 میلیمتر از طرف اداره کل و اداره آموزش و پرورش ناحیه یک شهر ری، از دفتر مجله نجوم خریداری شده و در اختیار آزمایشگاه مرکزی و دانش آموزان قرار گیرد. در اختیار داشتن این تلسکوپ به عنوان یک ابزار قدرتمند رصدی در آن سال ها، به دانش آموزان انگیزه ای دو چندان داد به طوریکه دانش آموزان، فعالیتهای رصدی را آغاز کردند و ثبت رصد و گزارش نویسی و تبدیل گزارش ها به نوشتاری استاندارد با عنوان مقاله، جزو کارهای روتین آنها قرار گرفت. گروهی از دانش آموزان نیز بودند که عضو انجمن نجوم آزمایشگاه مرکزی نبودند اما می خواستند از زیبایی های آسمان شب لذت ببرند. برای این دسته از دانش آموزان، رستگارنسب از مدیران مدارس خواست تا از دانش آموزان برای یک شب رصدی ثبت نام کنند. سپس وی با تلسکوپ و یک دستگاه پروژکتور به مدارس می رفت و ابتدا تعدادی قاب اسلاید را نشان داده و توضیح می داد تا دانش آموزان با آسمان شب آشنا شوند و سپس با تاریک شده هوا، تلسکوپ را در حیاط مدرسه آماده کرده و  دانش آموزان به مشاهده اجرام آسمانی می پرداختند.

 

9

 

 

فعالیت های دانش آمزان و نگاشته های آنها باعث شد تا رستگار نسب نخستین همایش نجوم را در روزهای 29 و 30 فروردین 1378 به صورت کشوری برگزار نماید. در این همایش، هر روز در حدود هزار دانش آموز در تالار شریعتی مجتمع دکتر شریعتی تهران حضور داشتند و علاوه بر ارایه مقالات خود، از سخنرانان بهره گرفتند. سخنران روز اول این همایش، جناب آقای دکتر منصور وصالی و سخنران روز دوم، آقای دکتر محمدتقی عدالتی(ره) از دانشگاه فردوسی مشهد بودند. بیستمین همایش نجوم نیز در روز 20 اسفند 1397 در پژوهش سرای دانش آموزی محمدبن زکریای رازی، آموزش و پرورش ناحیه یک شهر ری با مسولیت رستگارنسب برگزار شد. از جمله سخنرانانی که در همایش های نجوم برای سخنرانی و یا ارایه کارگاه حضور داشتند، می توان از حضرت آیت الله علامه حسن حسن زاده آملی، جناب آقای دکتر نعمت الله ریاضی، جناب آقای دکتر محمدتقی عدااتی(ره)، جناب آقای دکتر جمشید قنبری، جناب آقای دکتر سپهر اربابی، جناب آقای دکتر محمدتقی میرترابی و از آماتورهای نجوم نیز می توان به استاد محمدرضا صیاد، مهندس احمد دالکی، دکتر محمدرضا نوروزی، بابک امین تفرشی، مهدی دانشیار، مهندس سعید قاضی میرسعبد و جعفرزاده اشاره کرد. رستگارنسب همچنین میهمانانی را با هماهنگی و همکاری اداره کل امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش برای سخنرانی در همایش ها دعوت کرده که میتوان به  جناب آقای پروفسور بونراکسار سونتورنتوم Boonrucksar Soonthornthum مدیر کل المپیاد جهانی نجوم وقت از کشور تایلند و آقای آرویند پارانج پای Arvind Paranjpay استاد دانشگاه IUCAA از کشور هندوستان اشاره کرد. رستگار نسب در زمینه نجوم، علاوه بر اینکه در دانشگاههای داخلی از محضر اساتید معروف کسب دانش كرده است، با حمایت های وزارت آموزش و پرورش، در دوره های کوتاه مدت انجام پروژه های نجومی و كنفرانس هاي تخصصي نجوم و ارایه مقاله، در کشورهایی همچون: هندوستان (دانشگاه آیوکا)– تایلند (دانشگاه چیانگ مای)– کره جنوبی (دانشگاه سیجونگ)- تايلند( موسسه دولتي تحقيقاتي نجوم )- ايتاليا( كنفرانس اكسايت)- مالزي (کولولالامپور)، تركيه (آنتالیا) ، چين دو سفر ( تانگچوان و شانگ های) و اندونزی (دانشگاه باندونگ و رصد خانه این دانشگاه) حضور داشته است . نتیجه این فعالیت ها باعث شد تا در دی سال 1385 در اولین همایش ملی نوآوریهای آموزشی ایران که توسط سازمان پژوهش وزارت آموزش و پرورش برگزار گردید، طرح گروههای علمی دانش آموزی نجوم که توسط وی ارائه شده بود به عنوان یکی از دوازده طرح منتخب در کشور پذیرفته شده و در همایش توسط وی ارائه شود. همچنین انجمن ترویج علم ایران در سال 1385 تندیس و جایزه ویژه و لوح ویژه نهمين جايزه ترویج علم کشور را به غلامحسین رستگارنسب در تالار فناوري دانشگاه تهران اهدا کرد. رستگار نسب در سال 1387 از طرف پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش به عنوان کارشناس مسئول برتر پژوهش سراهای کشور شناخته شد و در 25 آذر 87، روز ملی پژوهش، توسط وزیر وقت آموزش و پرورش مورد تقدیر قرار گرفت. همچنین در 17 بهمن 1387 ، در همایش تقدیر و تشکر از نخبگان شهرستان ری، وی به عنوان نخبه علمی شهرستان ری انتخاب گردید و از ایشان با اهدای تندیس سیمرغ طلایی و لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد. در سال 88 و 89 و 90 نیز مجددا از طرف پژوهشگاه تعليم و تربيت به عنوان كارشناس مسوول برتر پژوهش سراهای كشور انتخاب و توسط وزیر آموزش و پرورش مورد تقدیر قرار گرفت. در سال 88، یکی از مقالات رستگارنسب با عنوان:

 (astronomy Program at School Levels An Extra-curricular)

از كنفرانس اكسايت پذيرش براي سخنرانی گرفت و ايشان با حمایت وزارت متبوع در محل برگزاري كنفرانس در شهر ميلان، کشور ايتاليا، در موزه لئوناردو داوينچي حضور یافته و مقاله خود را ارايه كرد. رستگار نسب بيش از 60 مقاله در سطوح مختلف مانند: ISI و علمی پژوهشی و علمی فنی و علمی ترویجی و خبرنامه های تخصصی انجمنهای علمی و همچنین گزارش های علمي در همايشها و كنفرانسهاي داخلی و خارجی كه توسط دانشگاه ها برگزار شده است ارايه کرده و يا از ايشان در مجلات علمي به چاپ رسيده است. از ديگر مسووليت هایي وي داشته و یا دارد، مي توان به این موارد اشاره كرد: دبير گروه نجوم سايت رشد وزارت آموزش و پرورش، كارشناس استاندارد در دفتر تكنولوژي آموزشي (دفتر تامين رسانه هاي آموزشي)، عضو گروه پژوهش در آموزش علوم، رياضي و فناوري موسسه پژوهشي برنامه ريزي درسي و نوآوريهاي آموزشي، عضو گروه آموزشی فناوری در گروه های آموزشی وزارت آموزش و پرورش، مسوول کمیته فرهنگی و فوق برنامه های سومین المپیاد جهانی نجوم که در سال 1388 در ایران برگزار شد، دبیر کمیته اجرایی چهاردهمین کنفرانس کشوری آموزش فیزیک ایران، مدرس نجوم در دانشكده فني و حرفه ای دكتر شريعتي تهران، مدیر دبیرخانه دایمی کنفرانس های اتحادیه انجمنهای دبیران فیزیک ایران(از سال 92 الی 94)، عضو گروه آموزش مجازي نجوم در دفتر فناوري ارتباطات و اطلاعات آموزشي وزارت آموزش و پرورش، عضو دفتر تالیف و همکار مولف در تالیف کتب درسی، مسوول برگزار کتتده دو دوره مسابقه مجازی نجوم در سطح کشور. رستگار نسب همچنین سه پروژه در نجوم را به توسط دانش آموزان دبیرستانی به صورت بین المللی برگزار کرده است. وی طراحی و نظارت بر ساخت تعداد زیادی ساعت آفتابی را برعهده داشته است که از جمله آنها میتوان به ساخت ساعت آفتابی در دانشکده فنی و حرفه ای شریعتی تهران و آموزش و پرورش ناحیه یک شهر ری اشاره کرد. رستگارنسب پس از سی سال و شش ماه خدمت رسمی در آموزش و پرورش بازنشست شد و اکنون به صورت پاره وقت با برخی از مدارس و پژوهش سراها در دو بخش نجوم و پژوهش همکاری دارد. پشتیبانی علمی فعالیت های رستگارنسب و گروه های نجومی ایشان را آقایان: دکتر محمدتقی عدالتی (ره)، دکتر نعمت الله ریاضی، دکتر جمشید قنبری و دکتر محمدتقی میرترابی بر عهده داشتند.

در گردهمایی منجمان آماتور کشور که در تابستان 1396 در شهر رشت برگزار شد، رستگار نسب در بخشی از سخنرانی اش عنوان کرد که: با انجام سه پروژه بین المللی با حضور دانش آموزانی از ایران و برخی کشورها نشان دادم که دانش آموزان ما در نجوم همپای دانش آموزان دیگر کشورها حرکت می کنند و در بسیاری موارد از آنها جلوتر هستند همچنین به این نتیجه رسیدم که منجمین حرفه ای در کشور ما، بیشتر از هر کشوری از گروه های آماتوری حمایت می کنند به شرط اینکه آماتور در نجوم بخواهد کار کند.

رستگار نسب همچنین عضو انجمنهای زیر نیز می باشد:

 انجمن نجوم ایران

انجمن فیزیک ایران

انجمن ترویج علم ایران

انجمن علمی آموزشی دبیران فیزیک شهرستانهای استان تهران

6

نظرات (0)

پیامی جهت نمایش وجود ندارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب شما
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
Top